Идънред България предоставя иновативни решения, с които да възнаградите служителите си, мотивирате своите партньори и подобрите бизнес резултатите си.
КомпанииКомпании
Открийте гъвкавите предплатени решения - ваучери и карти с Идънред и изберете как да ги приложите спрямо собствените си бизнес цели.
Продуктите на Идънред България АД са надеждни разплащателни инструменти, които могат да се използват широката ни търговска мрежа.
НапредПазарувай безкрайно
Партньорската мрежа за ваучери на Идънред България е най-голямата на територията на страната.
Карта на обектитеПредимства
Търговските обекти могат да увеличат оборота и броя на клиените си, както и да се популяризират чрез медийните канали на Идънред.
е лидер в предплатените корпоративни услуги. Разработва и управлява решения, като ваучери за храна и предплатени подаръчни продукти, които подобряват ефективността на организациите в България и увеличават покупателната способност на техните служители.
НапредКорпоративна социална отговорност
Идънред създаде програмата Ideal, с която цели постоянно да подобрява качеството на живот, да опазва околната среда и да подпомага развитието на устойчиви практики за грижа към света.
11.08.2021
Знаете ли, че когато изстискате плода, за да изпиете сока му, фибрите се отстраняват? Научете кои са истините и неистините за балансираното хранене.
1. Една ябълка съдържа толкова фибри, колкото ябълковия сок
НЕВЯРНО: Когато изстискате плода, за да изпиете сока му, фибрите се отстраняват. Това обяснява защо плодовите сокове се усвояват бързо и са по-малко засищащи от целите плодове. Така че много по-добре е да изядете целия плод!
2. Плодовите сокове съдържат толкова захар, колкото и плодовете
ИСТИНА: Плодовите сокове без допълнителна захар съдържат същото количество захар, кoлкото целите плодове, от които са направени: хранителната стойност на 100% чист сок е същата като на целия плод. Ябълковият или портокаловият сок съдържат около 10% захар, гроздовият сок около 16%. Но в някои сокове, продавани в супермаркетите, се добавя захар, за да се направят по-сладки. Затова е важно да четете внимателно етикета.
3. Захарта съдържа много витамини и минерали
НЕВЯРНО: Бялата захар е 100 % глюкоза. Произвежда се от захарно цвекло или захарна тръстика. Цвеклото или тръстиката се измиват и се пасират до получаване на сок. След пречистване този сок се трансформира в бяла захар, която се рафинира. Когато процесът не приключи, получената захар има кафяв цвят, който се дължи на наличието на меласа. Меласата съдържа някои минерали като калий и желязо, но количеството в една порция е твърде ниско, за да се вземе предвид.
4. Зеленчуците и храните от животински произход осигуряват еднакво количество мазнини
НЕВЯРНО: Зеленчуците не съдържат мазнини или холестерол. Някои храни от растителен произход като ядки, семена и растителни мазнини могат да съдържат мазнини. Но мастните киселини, които съдържат, са предимно ненаситени и не съдържат холестерол. Храните от животински произход могат да съдържат високо съдържание на мазнини: свинското и говеждото могат да съдържат до 20% липиди, а каймата съдържа повече от 20% мазнини. Месото и месните продукти съдържат също холестерол. Но освен количеството, качеството на тези мастни киселини (предимно наситени) е вредно за здравето. Всъщност до голяма степен те са отговорни за сърдечно-съдовите заболявания. Някои храни от животински произход (като риба например) са с по-добро качество на мастните киселини.
5. Готвенето на високи температури намалява витамините
ИСТИНА: Някои витамини (като витамини С, Е и витамините от група В) се унищожават по време на готвене на високи температури. За да се намалят загубите, е по-добре да се готви в уок (съд за готвене със закръглено дъно, произлизащ от Китай), на пара или във фолио.
6. Замяната на маслото или маргарина със зехтин намалява количеството мазнини
НЕВЯРНО: Маслото и маргаринът съдържат 82% мазнини, докато зехтинът съдържа 100% мазнини. Но качеството на мастните киселини не е същото: растителните масла (зехтин, рапица, слънчоглед, орех, соя) съдържат ненаситени мазнини, докато маслото съдържа наситени мазнини и холестерол.
7. Маслото е с по-високо съдържание на калории от маргарина
НЕВЯРНО: Количеството мазнини, съдържащи се в маслото, е същото като това в маргарина (82%). Това означава, че и количеството калории е същото.
8. Диетата има важна роля в превенцията на много заболявания
ИСТИНА: Чрез приемането на плодове и зеленчуци, качествени растителни масла, нерафинирани зърнени храни и чрез намаляване на консумацията на храни, богати на наситени мазнини, холестерол, захар и сол, е възможно да се предотвратят някои заболявания.
9. Здравословните ястия не са толкова вкусни, колкото обикновените ястия
НЕВЯРНО: Възможно е да се открие широка гама от вкусове, които са доста различни от стандартните, идващи от хранително-вкусовата промишленост. Например като се използват билки и подправки, вместо готови сосове и сол за подобряване на вкуса.
10. Заместването на месото със сирене е по-ефективно за някой, който иска да намали приема на мазнини и холестерол
НЕВЯРНО: И двете са храни от животински произход, така че месото и сиренето имат сходен липиден профил: високо количество наситени мазнини и холестерол. Количеството на мастните киселини ще зависи от вида сирене. Гауда съдържа повече мазнини от прясното сирене и месото/птиците.
11. В зеленчуците и плодовете няма холестерол
ИСТИНА: Холестеролът е компонент на животинските клетки и затова присъства в храни от животински произход (месо, птици, яйца, сирене и др.). В храните от растителен произход (зеленчуци, плодове, ядки, растителни масла и др.) Няма холестерол.
12. Само растителната храна осигурява фибри
ИСТИНА: Точно както холестеролът присъства само в храни от животински произход, фибрите са компонент, специфичен за храни от растителен произход. Фибрите се намират в плодовете, зеленчуците, бобовите растения (като грах, леща и соя) и в нерафинираните зърнени храни (пълнозърнест хляб, ориз, тестени изделия и др.).
13. Високата консумация на фибри намалява количеството на холестерола в кръвта
ИСТИНА: Механизмът на тази реакция е сложен и все още се проучва. Установено е, че диета, богата на фибри, всъщност намалява количеството на холестерола в кръвта.
14. Вашето тяло печели повече от приема на желязо, когато се консумира заедно с витамин С
ИСТИНА: Витамин С (аскорбинова киселина) преобразява желязото във форма, която лесно се абсорбира от чревната стена. За да се постигне това, желязото и витамин С трябва да бъдат приети в един и същи момент (по време на едно и също хранене). Пример: добавете малко лимонов сок към рибата.
15. 1 г. липиди съдържа толкова калории, колкото 1 г. протеини или 1 г. въглехидрати
НЕВЯРНО: 1 грам липиди съответства на 9 kcal, 1 грам протеини съответства на 4 kcal, 1 грам въглехидрати също съответства на 4 kcal.
16. Сухарите за закуска са по-малко калорични от хляба
НЕВЯРНО: 100 г. хляб съдържа 250 ккал (45 г. въглехидрати), докато 100 г. сухари за закуска съдържат 400 ккал (70 г. въглехидрати). Така че сухарите за закуска са по-калорични от хляб.
Прочетете още:
Истини и неистини за балансираното хранене - Част II
Истини и неистини за балансираното хранене - Част III
7 здравословни препоръки за топлите месеци
Защо да включим повече есенни плодове и зеленчуци в менюто си