България
България

4-те стълба на благосъстоянието на служителите: Как да изградим мотивираща работна среда

13.11.2024

Благосъстоянието на служителите не е просто поредният корпоративен тренд – то е ключът към постигане на по-добри фирмени резултати, чрез изграждане на устойчиви екипи от щастливи служители.

грижата за благосъсоянието на служителите ви може да изгради мотивираща работна среда с висока продуктивност и ангажираност.

грижата за благосъсоянието на служителите ви може да изгради мотивираща работна среда с висока продуктивност и ангажираност.

Проучванията показват, че компании, които се фокусират върху цялостното благосъстояние на своите служители, отбелязват значително по-висока ангажираност и продуктивност на работното място, докато същевременно се наблюдава и спад в текучеството. Изследване на Галъп, проведено сред повече от 15 000 служители, показва, че тези, които са напълно съгласни, че тяхната организация се грижи за цялостното им благосъстояние, са: 

  • 3 пъти по-ангажирани на работното място
  • 69% по-малко склонни да напуснат 
  • 5 пъти по-готови да препоръчат своята компания като предпочитано място за работа
  • със 71% по-малко вероятно да съобщят, че изпитват “burnout”

Причините да приоритизирате благосъстоянието на служителите са многобройни, но понякога е трудно да се разбере как да се създаде ефективна стратегия за изграждане на здрав и щастлив екип. 

Ако четете тази статия, най-вероятно искате да разработите ефективна програма за подобряване на благосъстоянието на екипа ви. Как?

Започнете с изграждане на стабилна основа, базирана на четирите стълба на благосъстоянието: физическа активност, хранене, финансово благосъстояние и психично здраве. Нека разгледаме по-отблизо всеки от тези стълбове и как те могат да подобрят средата във вашата организация.

1. Движение - Защо физическата активност е важна за служителите ви?

Физическата активност не само подобрява здравето, но и оказва влияние върху психическото състояние на служителите, като намалява стреса и подобрява настроението. Балансът между работа и движение не винаги е очевиден - особено когато голяма част професиите в България включват предимно статична дейност. Добрата новина е, че има много неща, които работодателите могат да направят, за да насърчат служителите си да бъдат по-активни физически.  

Ето и няколко примерни идеи за работодатели:

  • Създайте виртуални предизвикателства за активност, където екипите могат да се съревновават помежду си.
  • Осигурете достъп до онлайн платформи за тренировки или фитнес класове.
  • Предложете отстъпки/ карта за спорт като част от пакета с придобивки.

Организациите, които предоставят на своите служители възможности за участие в спортни активности, допринасят за създаването на една щастлива и енергизирана работна сила.

2. Хранене - Как балансираната диета води до повишена продуктивност?

Храненето играе съществена роля в поддържането на висок енергиен баланс и концентрация. Здравословните храни като пълнозърнести продукти и плодове, са свързани с по-добра памет и повишена продуктивност. Предлагането на здравословни храни или организирането на събития, свързани с балансираното хранене, би допринесло за благосъстоянието на екипа ви, както и за тяхната ангажираност на работното място. Служителите ви не само ще се чувстват по-енергични, но и ще оценят вашата загриженост за тяхното благополучие.

Примерни идеи за работодатели:

  • Организирайте „Ден на здравословното хранене“, където всеки служител може да донесе и сподели здравословни рецепти.
  • Осигурете на служителите си достъп до база данни с лесни и здравословни рецепти и съвети за поддържане на добра физическа форма.
  • Включете ваучери за храна към пакета си със социални придобивки - практично решение, насърчаващо здравословното хранене.

Продуктите на Идънред България имат за цел да дадат възможност на работодателите да осигурят служителите си с по-висока покупателна способност, като същевременно им дават шанс да си съставят по-здравословно и балансирано меню. Проучване, проведено тази година, установява, че 62% от потребителите на дигитални ваучери за храна от Идънред вярват, че тази социална придобивка им помага да се хранят по-здравословно, както и да купуват по-качествени продукти.

4. Финансово благосъстояние - Подкрепете служителите в техните финансови цели

Финансовият стрес е една от водещите причини за тревожност на работното място, която засяга над половината от населението глобално. Притесненията, свързани с парите, оказват отрицателно въздействие върху психическото и физическото здраве, отношенията с близките, както и качеството на съня. Това, което работодателите често пропускат да вземат предвид е, че финансовите проблеми на служителите могат да се превърнат в проблеми с продуктивността на работното място.

В такъв случай управляването на финансовото благосъстояние на служителите трябва да бъде в основата на всяка корпоративна програма за управление на благосъстоянието.

Ето с какво могат да допринесат работодателите:

  • Организирайте семинари по бюджетиране или пенсионно планиране.
  • Създайте вътрешен портал с ресурси и статии по финансови теми.
  • Стимулирайте покупателната способност на служителите си с ваучери за храна или подаръчни карти от Идънред България - предпочитан инструмент за възнаграждение сред работодателите.

4. Психично здраве - Психическото благосъстояние като приоритет

Над 70% от служителите твърдят, че работата оказва отрицателно въздействие върху психичното им състояние и нивата на стрес. Психичното здраве е от съществено значение за цялостното благосъстояние и организациите носят отговорност да осигурят безопасността на служителите си както във физически, така и в емоционален план. 

Примерни идеи за работодатели:

  • Предлагайте достъп до терапевти и ментори чрез програмата за подпомагане на служителите.
  • Насърчете екипа да участва в активности за релаксиране и осъзнатост като йога или медитация.
  • Осигурете на служителите си възможност за поддържане на баланс между работата и личния живот - гъвкаво работно време, опция за работа от вкъщи, съкратена работна седмица или допълнителни дни платен годишен отпуск. 

Вярваме, че след прочитането на тази статия, осъзнавате важността на поддържането на благосъстоянието на служителите и как това би се отразило на успеха на вашия бизнес. Преосмислете подхода служителите си и се постарайте да създадете една подкрепяща работна среда. Инвестирайте в тези четири стълба и ще видите как вашият екип се превръща в здрава и мотивирана работна сила, готова да покорява нови върхове!

Искате да изградите моривиран и продуктивен екип? Прочетете още по темата: 

Как да създадем лоялни служители в България: 7 тенденции сега и в бъдеще

Как да не изгубим служителите си?

10 идеи за мотивация на персонала