Идънред България предоставя иновативни решения, с които да възнаградите служителите си, мотивирате своите партньори и подобрите бизнес резултатите си.
КомпанииКомпании
Открийте гъвкавите предплатени решения - ваучери и карти с Идънред и изберете как да ги приложите спрямо собствените си бизнес цели.
Продуктите на Идънред България АД са надеждни разплащателни инструменти, които могат да се използват широката ни търговска мрежа.
НапредПазарувай безкрайно
Партньорската мрежа за ваучери на Идънред България е най-голямата на територията на страната.
Карта на обектитеПредимства
Търговските обекти могат да увеличат оборота и броя на клиените си, както и да се популяризират чрез медийните канали на Идънред.
е лидер в предплатените корпоративни услуги. Разработва и управлява решения, като ваучери за храна и предплатени подаръчни продукти, които подобряват ефективността на организациите в България и увеличават покупателната способност на техните служители.
НапредКорпоративна социална отговорност
Идънред създаде програмата Ideal, с която цели постоянно да подобрява качеството на живот, да опазва околната среда и да подпомага развитието на устойчиви практики за грижа към света.
07.06.2024
Може ли AI да ни помогне да се придвижим към бъдеще, в което намаляваме хранителните отпадъци, опазваме ресурсите и смекчаваме въздействието ни върху околната среда?
Разхищението на храна е значителен глобален проблем - над 30% от храната глобално се изхвърля. Това са 1,3 милиарда тона - и то годишно!
- въглеродният отпечатък на хранителните отпадъци се смята, че е достигнал до 3,3 милиарда тона през 2023
- средностатистическите домакинства изхвърлят около 30% от храната, която купуват
- икономическият разход от хранителните отпадъци се оценява на 962 милиарда евро годишно.
Тези данни подчертават неотложната нужда от промяна, както икономическа, така и социална. Добър пример е инициативата „Край на глада“ на ООН, която има за цел да сложи край на глада и недохранването до 2030 г. Организацията подчертава нуждата от действия от правителствата, бизнесите, както и от отделните лица за намаляване на хранителните отпадъци и насърчаване на устойчиви хранителни модели.
Истината е, че разрешаването на този глобален проблем изисква многостранен подход, а в тази статия следва да ви представим един по-нетрадиционен метод, който, въпреки че не е широко разпространен все още, крие много потенциал в себе си. Ще разгледаме как силата на изкуствения интелект (AI) може да ни улесни със справянето с хранителните отпадъци и да подпомогне на развитието на кръговата икономика.
Както вече споменахме, домакинствата изхвърлят над 20% от храната, която купуват. Основните причини за разхищението на храна включват неправилното съхранение, прекомерното пазаруване, както и липсата на осведоменост по отношение на сроковете за годност на храните. Истината е, че новите технологии като изкуствения интелект могат значително да допринесат към разрешаването на този проблем. Това може да се случи чрез използването на AI за:
- изграждане на оптимални списъци за пазаруване, спрямо броя на членовете на домакинството
- предлагане на рецепти въз основа наличните съставки
Има доста налични приложения, които правят точно това. Нашата препрепоръка е да пробвате Supercook, което ви генерира вкусни, лесни и бързи рецепти на базата на наличните ви съставки.
- проследяване на сроковете на годност на храните в реално време
Готино, нали?
Други иновативни технологии като интелигентни кухненски уреди също набират популярност в домакинствата. Пример за това са хладилниците с интегриран изкуствен интелект, които проследяват наличността на различни продукти в реално време, както и следят сроковете им на годност. С непрекъснатото интегриране на AI в ежедневието на потребителите се разкриват нови възможности за намаляване на хранителните отпадъци. От друга срана, това би помогнало значително и на домакинствата да намалят разходите си за храна. От съществено значение е, обаче, инвестицията в инициативи за повишаване на осведомеността относно мащаба на проблема с разхищението на храна и как изкуствения интелект би могъл да помогне.
Самият факт, че годишно се изхвърлят над 1 милиард тона храна, докато милиони хора по света гладуват, трябва да е достатъчен, за да ни накара да се замислим. А, какво би станало, ако изкуственият интелект започне да се използва с цел преразпределение на храната?
Представете си мобилно приложение, базирано на AI, което използва широката си база от данни, за да действа като мост между хранителни магазини, ресторанти и хора, които имат храна в излишък, и такива, които са изправени пред недостиг на храна. Този метод не само ще улесни преразпределението на излишната храна, но също и ще даде възможност на потребителите и търговските обекти да развият чувство на ангажираност и принос към обществото като полагат усилия към постигането на една обща цел.
Екипът на Идънред България партнира с FoodObox срещу битката с разхищението на храна. Тяхната платформа свързва различни заведения за хранене с крайните потребители и им предоставя възможност да закупят напълно годна храна, останала в излишък, на по-ниска цена. Целта е да се промотира кръговата икономика и да се минимизира разхищението. Тази инициатива насърчава устойчив модел на протебление и е отличен пример за това как силата на модерните технологии, заедно със организационните инициативи може да се постигне позитивна промяна.
Едно от основните предимства на изкуствения интелект в тази сфера е, че допринася към значителното повишаване на производителността и ефективността на процесите. Интелигентната автоматизация на работните потоци подобрява координацията между различните функции, както и освобождава служителите да се съсредоточат върху по-стратегически дейности чрез поемането на по-рутинните и повтарящи се задачи.
Някои от вариантите за автоматизация са в този сектор са:
- наблюдение на инвентара в реално време и автоматично задействане на поръчки за снабдяване с нови артикули, осигурявайки оптимално ниво на запаси по всяко време
- използване на агрегирани данни от различни източници като пазарни тенденции и сезонни особености, за да успеят търговците успешно да прогнозират търсенето и ,съответно, да съобразят нивата на инвентара си
Точно тази технология на машинно обучение и предсказуем анализ използва гигантът в търговията на хранителни стоки Walmart. Чрез използване на изкуствен интелект за оптимизиране на складовите запаси в своите магазини, те не само повишават продуктивността и намаляват разходите, но и гарантират, че минимално количество хранителни продукти се разхищават.
Интегрирането на изкуствения интелект в селското стопанство дава начало на нова ера наречена “интелигентно земеделие”, където технологията и традиционните земеделски практики се преплитат, за да създадат един по-продуктивен и устойчив земеделски сектор. Проучванията показват, че присъединяването на дигиталните технологии като AI в агрикултурния сектор може да увеличи селскостопанската производителност с 67% до 2050 г. Също така, друго изследване прави предположение, че технологиите, управлявани от изкуствения интелект, могат да добавят до $5,2 трилиона към глобалната стойност на селското стопанство.
- Прогнозиране на климатичните условия и състоянието на почвата
- Автоматизиране на обработката на жътвата със самоуправляващи се роботи
- Наблюдение на състоянието на реколтата с дронове
Тези стратегии значително ще повишат добивите, докато същевременно намаляват суровините и минимизират отпадъците и въздействието върху околната среда. Тези примери подчертават трансформиращата сила на изкуствения интелект за усъвършенстване на настоящите земеделски практики, както и за насърчаване на нова парадигма на ефективност и устойчивост в сектора.
Разхищението на храна се случва във всеки аспект от веригата за доставки. Най-често срещаните причина са:
- свръхпроизводството
- неправилната координация
- лошото опаковане и логистика
- неефективното управление на инвентара
Чрез ефективното усвояване AI технологиите, компаниите биха могли да усъвършенстват своите вериги за доставки и преустроят целия процес за производството и доставката на храни. Прогнозирано е, че внедряването на изкуствения интелект по веригата за доставки в сектора за хранителни стоки би повишило доходността със изумителните 74% - данни, които подчертават необходимостта от по широка имплементация.
Нека поясним как тази технология може да помогне на този сектор:
- Наблюдаване и регулиране на нивата на температура и влажност по време на съхранение и транспортиране на стоката, за да се предотврати нейното разваляне.
- Проследяване нивата на инвентара в реално време, за да се предотврати свръхналичността, както и да се оптимизират транспортните маршрути за намаляването на разходите за гориво.
Като цяло, AI технологиите имат възможност да направят бизнеса по-ефективен, като дават възможност на предприятията бързо да разпознават проблемите в момента, в който възникнат, което позволява да се предприемат незабавни действия.
Борбата с разхищаването на храна и хранителните отпадъци е ключов елемент в стремежа ни към създаване на по-устойчиво бъдеще. Модерните технологии като изкуствения интелект имат капацитета да ни бъдат солидни помощници в това начинание. От оптимизирането на процесите в земеделския сектор, веригата за доставки и търговията на дребно до оказването на положително влияние върху поведението на потребителите, AI би помогнал със справяне с хранителните отпадъци на всеки етап от жизнения цикъл на храната.
Заедно, с помощта на изкуствения интелект, можем да се придвижим към бъдеще, в което всеки ресурс се използва разумно, а храната се цени и не се разхищава. Нека приветстваме иновациите,защото те могат да бъдат ключа към едно по-добро бъдеще както за самите нас, така и за бъдещите поколения.
Прочетете повече информация относно разхущението на храна тук: